W dniu 2 grudnia 2022 roku w gościnnych murach Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie odbyła się II Konferencja „Współczesne problemy polskiej detektywistyki”, połączona z wystawą sprzętu do inwigilacji i kontrinwigilacji elektronicznej.
Jak zawsze, tak i tym razem w brawurowym wystąpieniu Dziekan WSB Pan dr. Krzysztof Koj przywitał uczestników i zadeklarował dalszą współpracę, przychylność i gościnność dla naszego wydarzenia.
W trakcie oficjalnej części miałem przyjemność i zaszczyt wręczyć okolicznościowe Certyfikaty przystąpienia do Polskiej Federacji Detektywów Stowarzyszenie Przedsiębiorców nowym członkom, mianowicie:
- Kołodziej Sp. z o. o. Łódź – reprezentowana przez Jarosława Kołodzieja,
- INFO-LEX Sp. z o. o Góra – reprezentowana przez Adriana Grochowiaka
- LOGICUS Marek Surowiec Krapkowice – reprezentowana przez Marka Surowiec
- GUNPOINT Sp. z o. o Zabrze – reprezentowana przez Roberta Kocha i Krystiana Ramlow
Po części oficjalnej, rozpoczęła się część merytoryczna. Jako pierwszy w arkana kryptowalut i zagrożeń z tym związanych wprowadził nas pierwszy prelegent Pan Artur Kubiak – dyrektor ds. bezpieczeństwa Zonda Global z referatem zatytułowanym: Cybeprzestępczość a krptowaluty-dywagacje.
Następnym był Piotr Oleksiak, Prezes Fundacji CIIG Cyber Inteligence and Investigation Group z wykładem zatytułowanym: Współczesna kryminalistyka jako wyzwanie dla detektywów. Z wielką pasją przedstawił możliwości i zagrożenia współczesnego internetu, darknetu oraz programy ułatwiające pracę współczesnego detektywa.
Kolejnym prelegentem był Maciej Palenik, DMF Serwis, który przedstawił w swoim wykładzie zatytułowanym: Pracownia Informatyki Śledczej w pracy detektywa możliwości techniczne urządzeń do odzyskiwania danych informatycznycyh.
Przed przerwą kawową w meandry zamków mechanicznych, elektronicznych, urządzeń do ich otwierania wprowadził nas pasjonat Patryk Ossowski z KWB Consulting referatem zatytułowanym: Mechaniczne urządzenia zabezpieczające. Omówienie wybranych zagadnień.
Po uczcie z wytwornymi ciastami i kawą serwowaną przez Partnera biznesowego WSB - Kawiarnię Szola, głos zabrał Jakub Zyna, Spy Shop Wrocław, który w wykładzie zatytułowanym: Współczesny sprzęt detektywistyczny-przegląd zapoznał z najnowszą ofertą sprzętu elektronicznego do obserwacji i nie tylko.
Z kolei Karol Malinowski, Inwipol Gdynia, w swoim wystąpieniu zatytułowanym: Bezpieczna łączność w dobie "PEGASUSA" fakty i mity przybliżył i zaoferował nowe możliwości sprzętowe do inwigilacji i kontrinwigilacji, jak również zaprezentował najnowsze dziecko-mikrofon laserowy.
Następnie wystąpił Tomasz Siwy, Prodron Gliwice, który w wykładzie zatytułowanym: Drony dla bezpieczeństwa zachęcał do wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych w pracy detektywa.
Na koniec wystąpił adw. det. dr Marcin Berent, Wiceprezes PFD-SP®, z wykładem zatytułowanym: Współczesne problemy polskiej detektywistyki – referat zamykający 2022. Ze względu na wyznaczone wokandy połączył się z uczestnikami konferencji za pomocą współczesnych środków łączności.
Pan dr hab. prof. WSB Andrzej Czop dokonał podsumowania konferencji, bardzo wysoko ocenił prelegentów, poruszaną problematykę, a przede wszystkim cieszył się, iż kwestie detektywistyki współczesnej są obiektem dociekań praktyków, ale i naukowców. Zadeklarował chęć współpracy w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Polską Federację Detektywów Stowarzyszenie Przedsiębiorców®.
Mnie nie pozostało nic, jak w towarzystwie Prodziekana WSB w Chorzowie Pana dra Łukasza Wawrowskiego wręczyć podziękowania prelegentom i dokonać zamknięcia konferencji.
Ps.
Zarejestrowało się 83 uczestników z różnych rejonów Polski, byli detektywi ze Szczecina, z Łodzi, Nowego Sącza, Rzeszowa, Wrocławia ale również delegacja Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.
Do zobaczenia za rok!!!
Andrzej Machowski
Prezes Zarządu PFD-SP®