I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa – „Nowoczesne technologie w służbie ochrony dóbr kultury” odbył się w dniach 31.05-2.06.2023 roku w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Organizatorem wydarzenia był Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa z Krakowa, Akademia Marynarki Wojennej z Gdyni oraz Urząd Miasta Gdynia.
Miło mi zakomunikować, iż w trakcie kongresu miałem przyjemność reprezentując Biuro Bezpieczeństwa Andrzej Machowski, ale i DNA Europa oraz Polską Federację Detektywów Stowarzyszenie Przedsiębiorców wygłosić wykład zatytułowany „Zintegrowane systemy ochrony obiektów zabytkowych?”. Poruszyłem w nim problem braku systemu ochrony zabytków spowodowany choćby ilością przepisów prawnych, jak również brakiem zunifikowanych definicji, wspomniałem o zagrożeniach obiektów dziedzictwa kulturowego, zarówno ruchomych, jak również nieruchomych.
Przedstawiłem jako alternatywę zwiększającą bezpieczeństwo zabytków metodę zabezpieczania przy użyciu mikrocząsteczek DNA. Metoda ta została wprowadzona ponad 20 lat przez firmę Data Dot Technology w Australii, a w Polsce dystrybutorem jest DNA Europa z siedzibą w Poznaniu. Zabezpieczanie polega na natryskiwaniu lub nanoszeniu pipetą mikrocząsteczek wielkości 0,5 do 1 milimetra zanurzonych w kleju na przedmioty chronione. Ujawniane są przy użyciu fal ultrafioletowych i identyfikowane przy użyciu mikroskopu. Przedstawiłem również możliwości prywatnego sektora bezpieczeństwa, a mianowicie środowiska detektywów zrzeszonych w Polskiej Federacji Detektywów Stowarzyszenie Przedsiębiorców, którzy na podstawie uprawnień z Ustawy o usługach detektywistycznych mogą prowadzić czynności związane z poszukiwaniem, odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki zarówno w Polsce, jak i w innych państwach. I robią to od lat, jak choćby pierwsze sprawy związane z kradzieżami dzieł z miejsc wykopalisk archeologicznych i nielegalnych eksploracji takich miejsc.
W trzecim dniu kongresu mieliśmy okazję brać udział w ćwiczeniach akcji ratowniczej w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, oglądać akcję ewakuacji osób zagrożonych pożarem oraz ewakuacją najcenniejszych dzieł sztuki z muzeum. Ćwiczenia przygotowane i przeprowadzone zostały wspólnie przez funkcjonariuszy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie z funkcjonariuszami PSP w Gdyni oraz z Inspektoratem Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej Portu Wojskowego Gdynia, jednostką SAR w Gdyni. Za porządek i bezpieczeństwo odpowiadali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdyni.
Poniżej krótka relacja fotograficzna z wydarzenia.